XI Ns 3128/15 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Toruniu z 2016-11-15
Sygn. akt XI Ns 3128/15
POSTANOWIENIE
Dnia 15 listopada 2016 r.
Sąd Rejonowy w Toruniu XI Wydział Cywilny w składzie:
PrzewodniczącySSR P. L.
P.. sekr. sądowy A. B.
Po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2016 r. w T..
sprawy z wniosku
M. M. (1)
z udziałem
M. T.
K. G.
o stwierdzenie nabycia spadku po:
A. K.
I.
stwierdza, że spadek po A. K.
zmarłej dnia 9 grudnia 2015 r. w T.
mającej ostatnie zwykłe miejsce pobytu w T.
na podstawie ustawy
nabyły z dobrodziejstwem inwentarza córka K. G. (córka A. i A.) oraz wprost wnuczka: M. M. (1) (córka J. i M.) po połowie,
II. ustala iż każdy uczestnik postępowania ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.
UZASADNIENIE
Wnioskodawczyni M. W. złożyła wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po A. K. .
SĄD USTALIŁ I ZWAŻYŁ CO NASTĘPUJE
A. K. zmarła 09 grudnia 2015 roku w T. , swoim ostatnim miejscu zamieszkania [ dowód : odpis aktu zgonu k. 5 akt ]
S. tylko raz zawierała związek małżeński ze S. K. . Z tego małżeństwa urodziło się dwoje dzieci K. G. oraz J. K. , który zmarł przed spadkodawczynią pozostawiając jedno dziecko M. S. nie posiadała dzieci pozamałżeńskich , ani przysposobionych .Spośród spadkobierców tylko M. M. (1) i M. T. złożyły oświadczenia o przyjęciu sadku wprost .Nikt ze spadkobierców nie zawierał umowy zrzeczenia się dziedziczenia Nie był również sporządzany akt poświadczenia dziedziczenia [ dowód ; zapewnienie k. 33 akt , odpis aktów stany cywilnego k. 6-9 akt , kopie protokołów k. 30 i 11 akt ] .
A. K. pozostawiła testament własnoręczny z dnia 01 września 2012 roku w którym do dziedziczenia spółdzielczego prawa do lokalu powołała wnuczki M. M. (1) , i M. T. [ dowód : testament k. 10 akt ] .
Wartość spółdzielczego prawa do lokalu wynosi 120000 złotych [ oświadczenie k. 33v , bezsporne ] . Ponadto spadkodawczyni posiadała środki zgromadzone na koncie bankowym w Banku (...) SA w T. w kwocie 22950,00 złotych [ dowód : pismo k. 44 akt ] .
Powyższy stan faktyczny został przez Sąd ustalony na podstawie zapewnienia oraz dołączonych do akt sprawy dokumentów . Ponadto stwierdzić należy , iż ustalony przez Sąd stan faktyczny był bezsporny .
Do akt został dołączony własnoręczny testament spadkodawczyni . Jego autentyczność nie była kwestionowana w związku z czym Sąd przyjął , że A. K. sporządziła ważny testament własnoręczny .
S. w testamencie powołała swoje wnuczki . Wymieniony jest ta jednak jeden składnik majątkowy w postaci spółdzielczego prawa do lokalu . Jego bezsporna wartość podana w toku postępowania to 120000 złotych . Z ustaleń sądu wynika jednak , że w skład spadku wchodzą środki w kwocie 22950 złotych .
Zgodnie z treścią art. 961 kodeksu cywilnego jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe , które wyczerpują prawie cały spadek , osobę tą poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiercę , lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku . Tak więc zadaniem Sądu w niniejszej sprawie było ustalenie czy spółdzielcze prawo do lokalu opisane w testamencie wyczerpuje cały lub prawie cały spadek . Wartość spółdzielczego prawa do lokalu podana bezspornie w toku postępowania to 120000 złotych . Środki finansowe zgromadzone na koncie to kwota ponad 22000 złotych . Z relacji wartości wynika , że testamentem nie został objęty prawie cały spadek . Tak więc uznać należy , iż testament stanowi powołanie do zapis zwykłego i nie jest powołaniem do spadku .
W tym stanie rzeczy mamy do czynienia w sprawie z dziedziczeniem stawowym uregulowanym w art. 931 kodeksu cywilnego . Stanowi on , że w pierwszej kolejności do dziedziczenia powołane są dzieci spadkodawcy i dziedziczą oni w częściach równych . Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku , udział spadkowy , który by mu przypadał przypada jego dzieciom w częściach równych .
Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji .
O kosztach orzeczono na podstawie art. 520 k.p.c.
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Toruniu
Data wytworzenia informacji: